Informacja dot. zmiany w sprawie rejestracji pojazdów i wprowadzenia normy EURO 2 dla pojazdów rejestrowanych sprowadzonych z zagranicy

21 września br. Weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 roku w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów (Dz U. Nr 133 poz.1123).

Przepis §3 ust. 1 pkt oraz ust 2 pkt 4 tego rozporządzenia regulujący rejestrację pojazdów sprowadzonych z zagranicy dotyczy konieczności dołączenia do wniosku o rejestrację samochodów używanych dodatkowego dokumentu-"wystawionego przez producenta lub upoważnionego przedstawiciela producenta, potwierdzającego homologację pojazdu lub silnika pojazdu w zakresie emisji zanieczyszczeń zawartych w spalinach, zgodnie z wymaganiami określonymi przynajmniej w 03 serii poprawek do Regulaminu Nr 83 EKG ONZ lub 02B )w zależności od zakresu stosowania tych regulaminów),albo równoważnych dyrektyw EWG, o których mowa w przepisach o homologacji pojazdów".

W przypadku wystawienia wymaganego dokumentu przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela za granicą należy wziąć pod uwagę, że dokumenty sporządzone w języku obcym dołącza się do wniosku o rejestrację pojazdu wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Od 21 września br. Rejestrowane będą jedynie pojazdy spełniające wymagania tzw. normy EURO2. Wymóg udokumentowania spełnienia wymagań Euro 2 w zakresie emisji zanieczyszczeń dotyczy pojazdu sprowadzonego z zagranicy i zgłoszonego do pierwszej rejestracji na terytorium RP. Przepisanie dotyczy pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP, w którym właściciel dokonuje wymiany silnika. Rozporządzenie dotyczy również pojazdów specjalnych i ciągników siodłowych, a nie stosuje się go do ciągników rolniczych, leśnych, motocykli i motorowerów.

Omawiany przepis nowego rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów w zakresie emisji zanieczyszczeń stosuje się przy zgłoszeniu pojazdów do pierwszej rejestracji na terytorium RP, a nie przy odprawie celnej. W końcowej fazie legislacji jest projekt nowego rozporządzenia MI w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, które wprowadzi równoważny wymóg już przy pierwszym badaniu technicznym, dokonywanym przed odprawą celną.

Przepis nie dotyczy pojazdów dopuszczonych do obrotu przed wejściem z życie rozporządzenia.

.: Zamknij okno :.